Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum już po raz czwarty zorganizował na swoim terenie plenerowy, rodzinny „Piknik Nauki i Kultury”, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców i dostarczenie kulturalnych atrakcji dla najmłodszych. W czasie pikniku wspólnie ze stowarzyszeniami ekologicznymi, szkołami i uczelniami wyższymi oraz tymi, którzy cenią sobie energooszczędność, prezentowaliśmy wystawę nowoczesnych technologii połączoną z pokazanymi naukowymi. Można było zobaczyć m.in. jak działają modele paneli fotowoltaicznych czy turbiny wiatrowej. Dzieci poznały sztukę czerpania papieru i wzięły udział w ekologicznych konkursach z nagrodami. Dorośli spróbowali swoich sił w symulatorze dachowania i zderzeń. Oprawę kulturalną jak co roku zapewniły występy śląskich artystów i lokalnych zespołów młodzieżowych, we współpracy z Miejskim Domem Kultury “Ligota”. Na ligockiej scenie w tym roku wystąpił także zespół Carrantuohill, wykonujący muzykę opartą na celtyckiej tradycji oraz talenty muzyczne z programów rozrywkowych typu talent show. Imprezę poprowadził Jerzy Kiolbasa okrzyknięty w ubiegłych latach tytułem „Ślązaka Roku”. Ponadto na uczestników czekało: wspólne grillowanie, zwiedzanie obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum i edukacyjny film 3D.

 

Regulamin imprezy

PIKNIK, KONCERT I WYSTAWA NOWYCH TECHNOLOGII

10 CZERWCA 2016:

 

CARRANTUOHILL_plakat_wersja_internetowa_mniejszy

ZESPÓŁ CARRANTUOHILL
www.carrantuohill.pl

W tym roku gwiazdą ligockiej sceny będzie zespół CARRANTUOHILL, którego członkowie pochodzą z naszego regionu (Rybnik, Żory, Katowice, Siemianowice Śląskie).  Od ponad 29 lat na scenie! Wykonują muzykę opartą na celtyckiej tradycji. Zrealizowali dotąd ponad 2.5 tys. koncertów w Polsce i na świecie. Na swoim koncie mają wydanych 15 płyt, przy produkcji których współpracowali z wieloma uznanymi artystami, m.in.: Anną Marią Jopek, Anną Dymną, Stanisławem Sojką, Pawłem Kukizem, Anitą Lipnicką, Kubą Badachem, Robertem Kasprzyckim, Urszulą Dudziak, Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Raduli, Tomaszem Szukalskim, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Balcarem i innymi. W swoim dorobku zdobyli już m.in. tytuł Złotej Płyty, muzyczną Platynę i nagrodę Fryderyka w kategorii etno-folk. Carrantuohill wielokrotnie gościł w Irlandii występując na największych irlandzkich festiwalach oraz zdobywając tak cenne umiejętności gry „u źródeł”. Do największych zaszczytów Carrantuohill zaliczyć należy występy w Claremont McKenna College w Kaliforni na osobiste zaproszenie poety Czesława Miłosza, a także udział w największym na świecie festiwalu w gatunku muzyki celtyckiej – „Guinness Irish Festival” w Szwajcarii. Atutem Carrantuohill jest to, że koncerty zespołu z powodzeniem odbywają się zarówno w atmosferze tradycyjnego irlandzkiego pubu jak i na największych scenach festiwalowych czy teatralnych: Roches de Celtique (Francja), Dancing with Lunasa (Irlandia), Guinness Irish Festival (Szwajcaria), Cork Folk Festival (Irlandia), Sziget Festival (Węgry), Guinness Tour (Rosja), Guinness Tour (Niemcy), Eurofestival (Rumunia), Trypilskie Koło (Ukraina), Przystanek Woodstock (Polska) i wielu, wielu innych…. Muzycy zespołu Carrantuohill wykorzystują tradycyjne celtyckie instrumenty: tin whistle, bouzuki, skrzypce, bodhran, uilleann pipes i o celtyckiej muzyce wiedzą prawie wszystko.

Logo mdk ligota

 Miejski Dom Kultury “Ligota”
www.mdkligota.pl

Podczas pikniku będziemy gościć młodych artystów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” którym kieruje od wielu lat Pani Joanna Bańczyk. Wystąpią zespoły: „NUTKI”, „CDEN” i „FRESH”. Nie obejdzie się również bez wspaniałego pokazu mażoretek z zespołu „AKCENT”!

vii_fng_org_02

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
www.pnt.euro-centrum.com.pl

Stoisko Parku będzie jak co roku miejscem, gdzie dorośli i dzieci mogą dowiedzieć się czegoś więcej o zielonej energetyce. Na najmłodszych czekają energooszczędne quizy, rebusy i konkursy z nagrodami. Dzieciaki będą miały okazję wziąć udział w grze eko-Twister czy skorzystać ze specjalnego edukacyjnego eko-boxu! Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić jeden z najbardziej ekologicznych obiektów w Polsce – budynek pasywny – i zobaczyć na żywo jak działają zamontowane w nim technologie energooszczędne (takie jak  pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne), które sprawiają, iż zużywa on 8 razy mniej energii niż tradycyjny budynek. Poznamy pracę laboratoriów do badań nad energooszczędnością czy jedynego w Polsce „sztucznego słońca”, gdzie przeprowadzane są testy na urządzeniach solarnych. Na stoisku prowadzone będą zapisy na wycieczki po Parku (o godz. 18, 19, 20) w grupach 15-osobowych, w trakcie których odbędzie się także 10-minutowy edukacyjny film 3D o budynku pasywnym.

logo-uni-rozw

Uniwersytet Rozwoju
www.uniwersytetrozwoju.pl

W tym roku po raz pierwszy na pikniku swoje robotyczno-eksperymentalne stanowisko zaprezentuje  Uniwersytet Rozwoju. To tam uczestnicy będą mogli zobaczyć zautomatyzowane roboty lego i przejechać specjalny mini tor przeszkód. Będą także doświadczenia z wyjątkową substancją – suchym lodem! Uniwersytet Rozwoju to miejsce, w którym pasja, nauka i zabawa łączą się w jedno. Uniwersytet mieści się w Chorzowie. Uczy poprzez praktyczne doświadczenia, wystrzegając się suchej teorii.

Szkoła 2
Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach
Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach to kolejny nowy wystawca technologiczny, który zaprezentuje na swoim stoisku modele turbiny wiatrowej oraz turbiny wodnej wykonane według własnej konstrukcji. Będzie też model generatora i odbiornika – a wszystko po to, aby wytłumaczyć odwiedzającym jak energia odnawialna zostaje zamieniona na prąd. Szkoła będzie prowadziła także akcję uświadamiającą na temat proekologicznego zachowania i bogactwa turystycznego regionu. Obecnym dyrektorem szkoły jest Pani Iwona Goźlińska.
ME logo przezro
Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki prowadzi w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki, które specjalnie na piknik przywiezie swoje mobilne energetyczne eksponaty! Będzie dużo pokazów fizycznych nawiązujących do energii elektrycznej, w tym cewka Tesli.  Nie obejdzie się także bez maszyny wiatrowej i wodnej, która czerpie energię ze zielonych źródeł. Na stoisku będzie dużo elektrycznej, zielonej, ale i przede wszystkim pozytywnej energii!

logo3cte
Studenckie Koło Naukowe – Czyste Technologie Energetyczne z PŚL

Tradycją jest, że na pikniku studenci z Koła Naukowego Czystych Technologii Energetycznych prezentują przyszłym młodym inżynierom  zjawiska związane z pozyskiwaniem prądu z odnawialnych źródeł energii. Będą jak zwykle małe eksponaty i modele urządzeń, które na co dzień do funkcjonowania potrzebują słońca, energi z wnętrza ziemi czy wiatru. Studenckie Koło Naukowe Czystych Technologii Energetycznych działa przy Politechnice Śląskiej. Jego misją jest rozwiązywanie problemów związanych z energetyką i promowanie odnawialnych źródeł energii.

Geowiert
 Koło Naukowe „Geowiert”  z AGH
Koło podczas wystawy skupi się na tłumaczeniu zawiłych zjawisk związanych z pozyskiwaniem energii geotermalnej, prezentując modele sprzętu wiertniczego. Zwiedzający dowiedzą się do czego służą świdry, koronki, płuczki wiertnicze i tym podobne urządzenia. Studenci przybliżą trudne tematy w łatwy sposób za pomocą krótkich filmów. Wykonają także test reakcji termicznej, aby sprawdzić przydatność gruntu pod montaż np. pomp ciepła. Koło Naukowe Geowiert powstało w 1954 r. i działa przy Katedrze Wiertnictwa i Geoinżynierii na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Oprócz szeroko pojętego wiertnictwa naftowego, Koło skupia swoich członków także wokół zagadnień związanych z geotermią, takich jak: przepływy ciepła w gruncie, budowa i działanie otworowych wymienników ciepła oraz pomp ciepła. Koło gromadzi wspaniałych ludzi, którzy na zasadzie synergii zwiększają efektywność czasu spędzonego na studiach.

Grzala Przod-01

Koło Naukowe Odnawialnych Źródeł Energii „GRZAŁA” z AGH

Podczas wystawy technologicznej na stoisku „Grzały” pokazowa instalacja pompy ciepła i kolektora słonecznego rozgrzała wodę i atmosferę! Przyszli instalatorzy urządzeń OZE mogli poznać działanie panelu fotowoltaicznego oraz małej turbiny wiatrowej, a na małych naukowców czekały mini zestawy laboratoryjne do badania energii wiatru oraz słońca. Koło Naukowe „Grzała” działa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego główne cele to popularyzacja i promocja odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju, a także propagowanie zachowań ekologicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o OZE, poznać zasadę działania urządzeń wykorzystujących alternatywne źródła energii oraz zasięgnąć specjalistycznej porady – zajrzyj na Grzałowe stoisko w czasie pikniku!
koło naukowe FOTON
Koło Naukowe Foton z PŚL
Koło Naukowe Foton na pikniku zaprezentuje edukacyjne zajęcia z pozyskiwania energii. Dzieci i młodzież będą mogły stworzyć swoją własną elektrownię z cytryn! Koło Naukowe powstało przy Katedrze Optoelektroniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w roku 2013. Od tego czasu często udziela się na imprezach naukowych oraz organizuje pokazy naukowe dla szkół. Członkowie koła to studenci kierunków Elektronika i Telekomunikacja oraz Energetyka Prosumencka, doktoranci, a także doktorzy. Mnogość zainteresowań studentów wymusza na członków koła działanie w wielu dyscyplinach nauki. Projekty wykonywane przez studentów dotyczyły i dotyczą zarówno procesów fotolitograficznych na podłożach krzemowych, projektowania układów elektronicznych, jak i zwiększania sprawności fotoogniw krzemowych, barwnikowych i polimerowych.

logo-ziemia-i-my-zielone-biale-tlo

„Ziemia i My” – Centrum Edukacji Ekologicznej
www.ziemiaimy.org.pl

Centrum Edukacji Ekologicznej z Dąbrowy Górniczej tradycyjnie zaprasza wszystkie dzieci na zajęcia ze sztuki czerpania papieru metodą tradycyjną. Będą także rebusy i kolorowanki dla najmłodszych, a za aktywność dzieci dostaną małe upominki. „Ziemia i my” to stowarzyszenie, którego celem jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna prowadzona wszędzie i wśród wszystkich. Swoją działalność od 1999 roku prowadzą w nim przede wszystkim nauczyciele. 

śląski ogród botaniczny

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
www.obmikolow.robia.pl

Na stoisku Śląskiego Ogrodu Botanicznego będzie można przez chwilę poczuć się jak mały naukowiec i zbadać pod mikroskopem wybrane fragmenty roślin, ich pyłki oraz nasiona. Oprócz tego Śląski Ogród zaprezentuje ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży oraz przybliży liczne atrakcje, czekające jeszcze w tym sezonie. Śląski Ogród Botaniczny (Silesian Botanical Garden) utworzony został w 2006 roku, a jego misją jest działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, edukacji ekologicznej i przyrodniczej oraz kształtowanie postaw sprzyjających urzeczywistnianiu idei zrównoważonego rozwoju.

Technikum nr 8 w Katowicach
ZDZ-nowe+logo
www.tech8katowice.pl
www.zdz.katowice.pl

Technikum Nr 8 w Katowicach oraz Technikum Lotnicze ZDZ w Katowicach

Na pikniku wystąpią także dwie szkoły średnie z Katowic: Technikum nr 8 oraz Technikum Lotnicze, które kształcą swoich uczniów w kierunku Technik Urządzeń i Energetyki Odnawialnej, dlatego podczas wystawy nie zabraknie u nich modelów urządzeń, które czerpią energię ze źródeł naturalnych. Uczniowie obu tych szkół przy pomocy panelu dydaktycznego pokażą jak współczesne urządzenia czerpią energię ze słońca i powietrza, dzięki wiatrakom i panelom fotowoltaicznym.

viiilo

 VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

www.8lo.pl

VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach ponownie weźmie udział w pikniku i wytłumaczy jego najmłodszym uczestnikom jak działa maszyna parowa, która zmieniła oblicze naszej historii. Oprócz miniatury maszyny uczniowie VIII LO zaprezentują  skrzyżowanie wraz z sygnalizacją świetlną sterowaną przez komputer.

Szkoła Policji w KatowicachSzkoła Policji w Katowicach

www.katowice.szkolapolicji.gov.pl

Na stoisku wystawowym Szkoły Policji w Katowicach młodzi, przyszli policjanci będą mogli dowiedzieć się jak odpowiedzialny jest to zawód. Dzieciaki nauczą się pobierania odcisków palców i wspólnie pokolorują materiały edukacyjne związane z prewencją kryminalną. Szkoła Policji w Katowicach działa od 1999 roku. Głównym kierunkiem jej działalności  jest kształcenie policjantów pionu prewencji, pełniących służbę w specyficznych warunkach dużych aglomeracji miejskich. Szkoła aktywnie współpracuje ze śląskimi uczelniami oraz organizacjami pozarządowymi poprzez kontakty robocze czy też udział w konferencjach i seminariach naukowych oraz międzynarodowych projektach, działa również na rzecz lokalnej społeczności. Propagując ideę prospołecznej roli Policji podejmuje szereg przedsięwzięć z zakresu prewencji kryminalnej, mających na celu przeciwdziałanie wszelkim patologiom, zwłaszcza tym, na które są narażone dzieci i młodzież. Stąd kontakty z ośrodkami zajmującymi się opieką nad małymi dziećmi, systematyczne wizyty grup szkolnych i studenckich oraz organizowany corocznie „Dzień Otwarty”, w którym uczestniczą dzieci i młodzież z całego województwa śląskiego.

logotypszkolana witosaZespół Szkół Prywatnych w Katowicach
www.nasze-szkoly.edu.pl/

Podczas pikniku uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych wystąpią na ligockiej scenie ze swoim dziecięcym repertuarem. Ponadto na stoisku zaprezentują doświadczenia obrazujące pracę turbiny wiatrowej i innych urządzeń OZE. Wspólnie z nauczycielami wytłumaczą jak przetwarza się energię świetlną i jak ta wykorzystywana jest przez organizmy. Nie zabraknie też pogawędki na temat powstawania wirów.

sowaFundacja “GENIUSZ” z Będzina

Fundacja wspierania talentów nauki, techniki i wynalazczości „GENIUSZ” będzie także obecna jako wystawca na plenerowym Piknik Nauki i Kultury.  Będzie zachęcać dzieci do przeprowadzania prostych eksperymentów z zakresu chemii i fizyki wraz z animatorami.

doświadczalnia

DOŚWIADCZALNA S.C.
www.doswiadczalnia.com

Będzie z nami także Doświadczalna, która przeprowadzi pokazy eksperymentów adresowane do dzieci oraz warsztaty artystycznego recyklingu, łączące ekologię z plastyką. Będą też atrakcje dla najmłodszych takie jak pokazy baniek mydlanych czy malowanie twarzy.

word

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach
www.word.katowice.pl/

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach tradycyjnie przygotuje coś dla fanów motoryzacji, a także obecnych i przyszłych kierowców. Wśród piknikowych atrakcji znajdzie się między innymi symulator zderzeń oraz alkogogle, które imitują jazdę po spożyciu alkoholu, aby uświadomić niebezpieczeństwa związane z jazdą pod jego wpływem. Wielką atrakcją był też symulator motocyklowy, z którego będą mogli skorzystać starsi uczestnicy. Na młodszych, jak co roku, czekał będzie konkurs o bezpieczeństwie na drodze z nagrodami.

 

Lotto_znak_fix

Totalizator Sportowy „Lotto”
www.lotto.pl

Jak co roku na pikniku pojawi się także stoisko Totalizatora Sportowego „LOTTO”, którego katowicki oddział ma na co dzień na terenie Parku Euro-Centrum swoją siedzibę. W wielkim dmuchanym namiocie „Lotto” można będzie zagrać w różne gry. Na zwycięzców jak zwykle atrakcyjne nagrody! Lotto przygotowało także specjalną fotobudkę, w której zwycięzcy uwiecznią swoje miny podczas wygranej!

SILESIAN GreenPower

SILESIAN greenpower
http://www.sg.polsl.pl

Podczas pikniku ponownie gościć będziemy Grupę Silesian Green Power z Politechniki Śląskiej. Zaprezentowany zostanie ekologiczny bolid wyścigowy, którym dzieci, pod asystą specjalistów, będą mogły spróbować swoich sił jako przyszli kierowcy rajdowi. Przedstawiciele projektu opowiedzą o procesie projektowo-konstrukcyjnym bolidów wyścigowych. Zespół Silesian Green Power zajmuje się projektowaniem i budową lekkich pojazdów elektrycznych startujących na najsłynniejszych torach Formuły 1 w Wielkiej Brytanii. Nieustannie od 2011 roku bolidy Silesian Greenpower zajmują miejsca na podium, konkurując z takimi potentatami w dziedzinie techniki jak Jaguar Land Rover, Lockheed Martin, czy Prodrive.

logo_UE_granat_na_bialym_rgbwww.ue.katowice.pl

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach także pojawi się na naszym pikniku! Na stoisku będą odbywać się animacje z udziałem zespołu Silesianie.

Kontakt dla wystawców: Iloną Ptak, Specjalistą ds. Public Relations, Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, tel. 609 643 017, 32 783 43 02, e-mail: i.ptak@euro-centrum.com.pl.

 POPRZEDNIE EDYCJE PIKNIKU:

Youtube_logo-4

2015 ROK:

2014 ROK:

2013 ROK:

 FOTORELACJA 2015:

 

Media społecznościowe

O FORUM

Celem Forum Nowej Gospodarki jest zbudowanie trwałej platformy współpracy w trójkącie biznes - nauka - administracja, wspierającej rozwój „nowej gospodarki” w Polsce.

Więcej