Forum

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Czy nauka dzieci w domu to dobry pomysł?

Od marca nie mieliśmy wyboru. Nasze dzieci musiały zostać w domach i czy tego chcieliśmy, czy nie, zamieniliśmy się w domowych nauczycieli. Niektórzy rodzice decydują się na takie rozwiązanie niezależnie od sytuacji na świcie i uczą swoje dzieci w domu. Czy taka nauka jest lepsza dla dziecka niż codzienne chodzenie do szkoły, a jeśli tak, to czy wszystkie dzieci mogą na niej skorzystać?

Nauka w domu a nauka zdalna
Nie, to nie to samo. Jeśli rodzic decyduje się, że jego dziecko będzie uczyć się w domu, a w szkole będzie tylko raz na czas sprawdzana jego wiedza, nie ma dostępu do nauczycieli i musi się zająć edukacją swojego dziecka samodzielnie. Nie ma więc mowy o konsultacjach z wychowawcą czy nauczycielem konkretnego przedmiotu, lekcji online czy zagrożeń dawanych na koniec roku. Tutaj wszystko zależy od współpracy dziecka i rodzica, ich cierpliwości i zaangażowania obu ze stron. Jeśli czujesz więc, że Ty lub twoje dziecko nie da sobie rady z tym wyzwaniem, lepiej zapisać je do szkoły stacjonarnej.

Dziecko w domu, rodzic też
W przypadku nauki w domu bardzo ważne jest dyspozycyjność rodzica. Najczęściej wiąże się to z porzuceniem lub niewróceniem do pracy mamy, lub taty po okresie wychowywania dziecka. Można też próbować pogodzić taką formę kształcenia z pracą zdalną, ale wszystko zależy od jej specyfikacji czy wymiaru godzin. Ważna jest też oczywiście logistyczna strona całego przedsięwzięcia. Rodzic musi rozplanować nie tylko naukę tak, aby przerobić z dzieckiem cały program, ale także dostosować do niego przerwy i czas na relaks po zajęciach. Musi sam również dobrze przygotowywać się do wszystkich zajęć, co wymaga z jego strony sporo zaangażowania.

Konsekwencje dla dziecka
Dziecko uczące się w domu zostaje pozbawione możliwości poznawania rówieśników i odkrywania rzeczywistości szkolnej. Przez to traci okazję nie tylko do nawiązania przyjaźni na całe życie, ale także dostęp do tych życiowych lekcji, które daje tylko szkoła i panujące w niej warunki. Możemy przez to znacznie opóźnić wejście w dorosłość dziecka i mocno upośledzić jego zdolności do adaptowania się do nowych okoliczności i radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Dlatego ważne jest, aby dbać o rozwój towarzyski dziecka, jeśli zdecydujemy się na taką formę nauki.

Jeśli masz jedno dziecko to ok, ale jeśli masz już troje, to robi sporą różnicę. Program jest ogromny do przerobienia i nie ma możliwości prowadzić trójkę. Chyba, że weźmiesz urlop lub zwolnienie.

Inaczej po pracy jest to rzecz niewykonalna by nadrobić cały materiał.