Czy można mieć kaca po marihuanie?

Kac po marihuanie

Kac – któż z nas nie zna tego uczucia? Ból głowy, brzucha, nudności, brak energii, nadwrażliwość na światło i inne objawy towarzyszące porankom po nadmiernym spożyciu alkoholu. Za każdym razem przysięgamy sobie wówczas, że więcej nie będziemy pili. Może rozwiązaniem jest zmienić używkę? Czy po marihuanie też można mieć kaca?

Czym tak naprawdę jest kac?

Kac to złe samopoczucie wywoływane przez aldehyd octowy, powstający w wątrobie podczas metabolizowania alkoholu. Według statystyk ponad 80% osób, którym zdarzyło się spożywać alkohol, doświadczyło tego stanu. Poza zatruciem wspomnianym aldehydem, alkohol powoduje także odwodnienie, hipoglikemię, niedobór witaminy B12 i glutaminy. Objawy te wynikają więc czysto z właściwości chemicznych alkoholu i zachodzących w organizmie procesów metabolicznych. Czy w związku z tym marihuana, będąc kompletnie inną substancją, jest całkowicie wolna od potencjalnego kaca? Okazuje się, że mimo wszystko niekoniecznie.

Kac po marihuanie – czy możliwy?

Użytkownicy marihuany również deklarują odczuwanie objawów, które po alkoholu bez wątpienia nazwaliby kacem. Najczęściej występuje tzw. mgła mózgowa, trudności w skupieniu oraz ból głowy. Pojawiają się, gdy trawka przestaje działać.

Nie ma wielu rzetelnych badań naukowych w tym temacie. Te, które istnieją, zostały przeprowadzone dawno temu (lata 1985-2000), na dodatek tylko na mężczyznach, a próby badawcze były wręcz śmiesznie małe – wynosiły około 10 osób. Przez to ciężko uznać płynące z nich wnioski za wiarygodne. Czynnik, który powtarzał się we wszystkich, a także w opowieściach losowych użytkowników ziółka, to nadmierna konsumpcja. Efekty podobne do kaca występują tylko wtedy, kiedy ktoś wypali zbyt dużo na raz. Ponadto entuzjaści konopni częściej zauważają efekty uboczne po spożyciu ekstraktów i edibles, niż po paleniu. W wymienionych metodach przyjmuje się więcej THC na raz, co zdaje się potwierdzać teorię.

Zbyt dużo to jednak pojęcie płynne, kiedy mówimy o marihuanie. Rośliny różnią się od siebie poziomem THC, a ludzie różnią się tolerancją organizmu.

Różnice pomiędzy kacem po alkoholu i marihuanie

Objawy bywają podobne, jednak najczęściej utrzymują się krócej i ludzie lepiej je tolerują. Zaliczają się do nich zawroty głowy, mdłości, bóle mięśni, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracją. Mechanizm biologiczny ich powstawania jest jednak całkowicie inny. Naukowcy jednak nie są jednogłośni w ocenie tego, co wywołuje kaca w przypadku marihuany. Niektórzy twierdzą, że dzieje się tak, ze względu na odwodnienie towarzyszące spożywaniu THC. Pojawiają się nawet opinie, że substancja ta odwadnia w większym stopniu, niż czyni to alkohol. Nie ma jednak na tym etapie twardych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Bez względu na to, warto dbać o nawodnienie organizmu – niezależnie czy palimy, czy nie.

Jak radzić sobie z kacem po marihuanie

Sposoby radzenia sobie bywają podobne do tego, co robimy, by załagodzić kaca od alkoholu i zależą od charakterystyki dolegliwości. Na ogólne uczucie zmęczenia i problemy ze skupieniem pomoże wdrożenie aktywności. Spacer na świeżym powietrzu pozwoli lepiej dotlenić organizm i rozruszać mięśnie, co pomoże przejść do normalnego funkcjonowania. Zimny prysznic zapewni uczucie odświeżenia, natomiast ciepły otworzy pory. Zdrowe, zbalansowane śniadanie doda energii i odżywi organizm. Kawa pomoże się rozbudzić i skupić.

Warto sięgnąć także po CBD, gdyż istnieją raporty wskazujące na jego zdolność do zwalczania efektów THC.

Sprawdź olejki CBD w porównywarce hemplo.pl

Gorszy jest ból głowy, gdyż może całkiem uniemożliwić podejmowanie aktywności. Najczęściej przypisuje się go odwodnieniu, z tego powodu warto przyjmować dużo płynów – pomocna będzie także witamina C. Dobrym pomysłem są zimne okłady, masaż skroni, a jeżeli jesteśmy trzeźwi to leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Rzadziej spotykane po marihuanie są nudności, ale niektórzy donoszą także i takie działanie niepożądane. W tym przypadku warto się nawadniać i jeść lekkie posiłki.

Wysuszenie gałek ocznych, częste w przypadku palenia marihuany, ukoją nawilżające krople do oczu.

Jak zapobiegać uczuciu kaca po marihuanie?

Nie wszyscy doświadczają uczucia kaca po marihuanie, tak więc warto zastosować kilka działań zapobiegających, żeby znaleźć się w tym gronie. Przede wszystkim nie pal na wieczór przed ważnym wydarzeniem, zwłaszcza, jeżeli kiedyś już miałeś takiego kaca. Istnieje szansa, że się powtórzy, a tego byśmy nie chcieli.

Nie pal na co dzień. Od wszystkiego się można uzależnić, nawet od czekolady. Dodatkowo częste spożywanie buduje tolerancje, a ta prowadzi do palenia coraz większych dawek, co w pewnym momencie może doprowadzić do ilości, które wywołują kaca. Z tego powodu uważaj na dawkę. Jeżeli lubisz palić dużo, spróbuj odmian ubogich w THC.

Jeżeli testujesz nowy szczep lub sposób zażywania, dawkuj rozsądnie. Kiedy już zapoznasz się z efektami, dostosujesz dawkę do swojej tolerancji. Przy alternatywnych formach konsumpcji łatwo przesadzić, a wtedy kac murowany.

Nie mieszaj marihuany z innymi substancjami. Środki odurzające rzadko kiedy łączą się ze sobą w przyjemny sposób, zwłaszcza na drugi dzień.

Sprawdź interakcje przyjmowanych leków z marihuaną. Jeżeli nie masz takich informacji, zapytaj lekarza, farmaceutę a nawet „wujka Google”. Dużo leków wchodzi w interakcję z kannabinoidami, co również może powodować nieprzyjemne doświadczenia. Amerykańska strona internetowa cann-dir pozwala sprawdzić czy dany lek nie wchodzi w interakcje z produktami konopi. Warto jednak pamiętać, że przystosowana jest na rynek amerykański, uwzględnia tamtejsze składy leków i produkty konopne dostępne na ich rynku.

Podsumowanie

Kac po marihuanie najprawdopodobniej rzeczywiście istnieje. Jest on jednak zjawiskiem innym od tego, który towarzyszy nadmiernemu spożyciu alkoholu, jest lepiej znoszony i trwa krócej. Najprawdopodobniej jego przyczyną jest odwodnienie, naukowcy jednak nie są co do tego zgodni. Na ten moment najlepszymi metodami radzenia sobie z nieprzyjemnym uczuciem po spożyciu są działania objawowe – aktywność, jedzenie, nawadnianie i tabletki przeciwbólowe. Potrzebne są dalsze badania kaca po trawce, aby dokładnie poznać mechanizm jego powstawania, co z kolei pozwoli opracować skuteczne metody zwalczania nieprzyjemnych objawów.

https://hemplo.pl/marihuana/medyczna/

Jeżeli problem kaca po marihuanie jest dla Ciebie częsty, rozważ zmianę nawyków. Zastanów się nad tym, jak dużo palisz, jak często to robisz i czy to na pewno jest jeszcze w normie. Inne lampki ostrzegawcze to uczucie łaknienia marihuany, natrętne myśli na jej temat, niepokój gdy nie ma się zapasu trawy, a także objawy odstawienia – które często mogą być podobne do uczucia kaca. Warto więc różnicować, czy to co odczuwamy to rzeczywiście krótkotrwały kac, czy może już objawy rozwijającego się uzależnienia.