Piąty  rodzinny „Piknik Nauki i Kultury” za nami. Spotkaliśmy się 9 czerwca 2017 r. na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum przy ul. Ligockiej 103. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były działania na rzecz czystego powietrza. Wspólnie ze stowarzyszeniami ekologicznymi, szkołami i uczelniami wyższymi oraz tymi, którzy cenią sobie energooszczędność, przygotowaliśmyy wystawę nowych technologii połączoną z pokazami naukowymi, doświadczeniami, konkursami i nagrodami dla najmłodszych. Wystawcy zapewnili olbrzymią dawkę naukowych wrażeń i eksperymentów. Goście Pikniku mogli też zmierzyć się w szermierce, boksie i badmintonie ze sportowcami AWF Katowice albo odbyć konsultacje kardiologiczne i pulmunologiczne z lekarzami Fundacji Elektrokardiologia Ochojec.Chętni zwiedzili energooszczędne obiekty Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, budynek zasilany źródłami energii odnawialnej oraz największe w Polsce sztuczne słońce. O oprawę artystyczną imprezy zadbali artyści (w kolejności występowania): Domu Kultury „Ligota” (zespół Nutki i Mażoretki „Akcent”, uczniowie Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Rodziny w Katowicach, Agnieszka Zabrzeska, Duo Viola Piano, Akademia Musicalu i Muzyki Rozrywkowej „Cool Music School” pod dyrekcją Katarzyny Pumy Piaseckiej. Gwiazdą wieczoru był Zespół Universe.

WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!!

Regulamin imprezy

PIKNIK, KONCERT I WYSTAWA NOWYCH TECHNOLOGII

9 CZERWCA 2017

ZOBACZCIE CO SIĘ DZIAŁO

universe

Zespół UNIVERSE

www.universe.pl

UNIVERSE to jeden z najpopularniejszych polskich  zespołów  muzycznych założony przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha w 1982 roku. Laureat festiwali w Opolu i w Sopocie. Piosenki grupy sukcesywnie stawały się przebojami,  okupując najbardziej popularne listy przebojów.  Setki koncertów przysporzyły im wielu wiernych słuchaczy i fanów. Popularność osiągnęli nie tylko w Polsce, ale i wśród Polonii w wielu krajach Europy i Ameryki. Wydali  łącznie 13 albumów, zawierających ponad 150 piosenek.

Zespół tworzy aktualnie sześciu muzyków – liderem zespołu jest Henryk Czich, który śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych. Wokalnie wspiera go Wojtek Wesołek, który gra również na gitarze, podobnie jak Damian Filipowski. Marek Kopecki jest basistą a Romek Jońca gra na instrumentach klawiszowych. Perkusją zawiaduje Grzesiek Krzykawski.

W 2017 roku  mija 35 rocznica powstania zespołu. Z tej okazji muzycy postanowili jeszcze raz spotkać się na scenie ze swoją publicznością. Ich największe przeboje: „Tacy byliśmy” , „Tyle chciałem Ci dać” ( duet z Beatą Kozidrak), „W perły zmienić deszcz”, „Wołanie przez ciszę”,  „Deszczowa nieznajoma”, „Mr. Lennon”, „Nie wiem czy to miłość”, „ Głupia Żaba”, „Ciągle szukam drogi” będą wybrzmiewały na parkowej scenie od godziny 19:30.

Czyste Technologie Energetyczne

Koło Naukowe Czyste Technologie Energetyczne

Na stoisku  Studenckiego Koła Naukowego „Czyste Technologie Energetyczne” można było zobaczyć symulacje komputerowe modeli numerycznych urządzenia termoakustycznego oraz wentylatora. Na ich przykładzie omówiony zostanie proces modelowania z wykorzystaniem narzędzi CFD. Oprócz tego zaprezentowano animacje pokazujące działanie sporządzonych modeli oraz drukarki 3D (ich budowa i zasada działania) umożliwiające drukowanie elementów przestrzennych.

Grzala Przod-01

Koło Naukowe Odnawialnych Źródeł Energii „GRZAŁA” z AGH

www.oze.agh.edu.pl

Na stoisku „Grzały”  była instalacja pompy ciepła i kolektora słonecznego rozgrzała wodę i atmosferę! Przyszli instalatorzy urządzeń OZE mogli poznać działanie panelu fotowoltaicznego oraz małej turbiny wiatrowej, a na małych naukowców czekały mini zestawy laboratoryjne do badania energii wiatru oraz słońca. Koło Naukowe „Grzała” działa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego główne cele to popularyzacja i promocja odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju, a także propagowanie zachowań ekologicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o OZE, poznać zasadę działania urządzeń wykorzystujących alternatywne źródła energii oraz zasięgnąć specjalistycznej porady – zajrzyj na Grzałowe stoisko w czasie pikniku!

C:UsersPiT-KOMP2DocumentsDrawing1 Model (1)

Politechnika Śląska – Centrum Popularyzacji Nauki

CITT-znak_podstawowy-RGB

Politechnika Śląska – Centrum Innowacji i Transferu Technologii

http://www.polsl.pl

Jak oczyścić powietrze? Poznaj tajniki Politechniki!

Ślązacy świetnie znają pojęcia smogu, bo widać go gołym okiem, ale czy w powietrzu może być jeszcze coś, czego nie widać, co nie jest samym powietrzem, a może być zagrożeniem? Naukowcy Politechniki Śląskiej działają aktywnie nie tylko w przeciwdziałaniu smogowi, ale też przeciw zanieczyszczeniom biologicznym czyli bioaerozolowi. Tak, tak, wiem, że brzmi strasznie, ale może wyglądać… całkiem nieźle. Poznaj tajniki politechnicznej nauki: zobacz, jakie mikroorganizmy znajdują się w powietrzu, dowiedz się, czy są groźne, obejrzyj je pod mikroskopem i sprawdź, czy można je użyć do oczyszczania powietrza. Pokażemy Ci sposób Politechniki Śląskiej na czyste powietrze.

Technikum nr 8 w Katowicach

ZDZ-nowe+logo

www.tech8katowice.pl
www.zdz.katowice.pl

Technikum Nr 8 w Katowicach oraz Technikum Lotnicze ZDZ w Katowicach

Na pikniku wystąpiły dwie szkoły średnie z Katowic: Technikum nr 8 oraz Technikum Lotnicze, które kształcą swoich uczniów w kierunku Technik Urządzeń i Energetyki Odnawialnej, dlatego podczas wystawy nie zabrakło u nich modeli urządzeń, które czerpią energię ze źródeł naturalnych. Uczniowie obu tych szkół przy pomocy panelu dydaktycznego pokazywali jak współczesne urządzenia czerpią energię ze słońca i powietrza, dzięki wiatrakom i panelom fotowoltaicznym.

logo_UE_granat_na_bialym_rgb

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

www.ue.katowice.pl

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach także pojawi się na naszym pikniku! Na stoisku odbywały się animacje z udziałem zespołu Silesianie.

 

zs22

ME logo przezro

Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach oraz Muzeum Energetyki

www.zs2.katowice.pl

http://muzeumenergetyki.pl/

Zespół Szkół nr 2 w Katowicach (Murcki) oraz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych w ramach pokazów popularnonaukowych prezentowali jak wytworzyć energię elektryczną, która zasili ledowe źródła światła wpływające na niską emisję. Ponadto Szkoła zademonstrowała ideę żarówki w technologii Edisona, którą na co dzień można podziwiać w zasobach Muzeum. Na ich stoisku nie zabrakło też cewki Tesli i wyładowań zapraszających rytmicznie na INDUSTRIADĘ w Muzeum Energetyki oraz podjęcia edukacji technicznej na Murckach.

logo-uni-rozw

Uniwersytet Rozwoju

http://uniwersytetrozwoju.pl/

 Uniwersytet Rozwoju to miejsce, w którym pasja, nauka i zabawa łączą się w jedno. Na Pikniku zaprezentowali program „Owady dla odważnych”. Odwiedzający usłyszeli o straszyku, karaczanie oraz modliszce, która nie zawsze zjada swojego partnera. Dowiedzieli się też, co
wspólnego mają straszyki i patyczaki, skąd swoją nazwę wzięły mączniki czy drewnojady. Była też próba odwagi –
możliwość wzięcia owadów na ręce. Uniwersytet mieści się w Chorzowie. Uczy poprzez praktyczne doświadczenia, wystrzegając się suchej teorii.

logotypszkolana witosa

Zespół Szkół Prywatnych w Katowicach
www.nasze-szkoly.edu.pl/

Stoisko Zespołu Szkół Prywatnych z pewnością zainteresowało fanów robotyki. To tutaj, pod opieką nauczycieli Szkoły, mogli wziąć udział w pokazach i warsztatach programowania robotów z klocków LEGO. Oprócz tego zobaczą też ciekawe doświadczenia z kręgu fizyki i chemii.

logo_awf

AWF Katowice

http://awf.katowice.pl/

Sportowcy katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego dostarczyli mnóstwa atrakcji. Młodsi i starsi goście Pikniku mogli wypróbować swoich sił w szermierce lub boksie. Zagrać mogli też amatorzy badmintona, a tych na Pikniku nie brakowało.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Katowicach im. Świętej Rodziny

Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Katowicach im. Świętej Rodziny

Logo mdk ligota

Miejski Dom Kultury „Ligota”
www.mdkligota.pl

Drużyną młodych artystów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota”, którym od lat kieruje pani Joanna Bańczyk. Piknik rozpoczął się widowiskowym pokazem mażoretek z zespołu „AKCENT”, wśród nich: juniorki, seniorki i kadetki. MDK „Ligotę” reprezentowały też wspaniałe dzieciaczki z Zespołu „Nutki”.

ZiemiaiMy

„Ziemia i My” – Centrum Edukacji Ekologicznej
www.ziemiaimy.org.pl

 „Ziemia i my” to stowarzyszenie, którego celem jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna prowadzona wszędzie i wśród wszystkich. Swoją działalność od 1999 roku prowadzą w nim przede wszystkim nauczyciele. Na piknikowym stoisku razem z dziećmi przygotowywali globusy z piłek plażowych z zaznaczeniem zagrożonych rejonów oraz świece z wosku i nasion. Były też: ekologiczny quiz, rebusy i kolorowanki dla najmłodszych, a za zaangażowanie dzieci dostaną upominki.

PNT logo

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
www.pnt.euro-centrum.com.pl

Stoisko Parku było miejscem, gdzie dorośli i dzieci mogli dowiedzieć się czegoś więcej o zielonej energetyce. Na najmłodszych czekały energooszczędne quizy, rebusy i konkursy z nagrodami. Dzieci  miały okazję wziąć udział w grze eko-Twister . Wszyscy uczestnicy Pikniku mogli zwiedzić jeden z najbardziej ekologicznych obiektów w Polsce – budynek pasywny – i zobaczyć na żywo jak działają zamontowane w nim technologie energooszczędne (takie jak  pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne), które sprawiają, iż zużywa on 8 razy mniej energii niż tradycyjny budynek. Zwiedzający zobaczyli m.in. pracę laboratoriów do badań nad energooszczędnością czy jedyne w Polsce „sztucznego słońca”, gdzie przeprowadzane są testy na urządzeniach solarnych.

word

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach
www.word.katowice.pl/

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach tradycyjnie przygotował coś dla fanów motoryzacji, a także obecnych i przyszłych kierowców. Wśród piknikowych atrakcji znalazły się między innymi symulatory dachowania oraz alkogogle, które imitują jazdę po spożyciu alkoholu, aby uświadomić niebezpieczeństwa związane z jazdą pod jego wpływem. Wielką atrakcją był też symulator motocyklowy, z którego  mogli skorzystać starsi uczestnicy. Na młodszych, jak co roku, czekał konkurs o bezpieczeństwie na drodze. Nagrodą dla najlepszego uczestnika był aparat fotograficzny. Zwyciężczyni gratulujemy!!!

Lotto_znak_fix

Totalizator Sportowy „Lotto”
www.lotto.pl

W wielkim dmuchanym namiocie „Lotto” można było zagrać w różne gry. Na zwycięzców jak zwykle czekały atrakcyjne nagrody! Lotto przygotowało także specjalną fotobudkę, w której zwycięzcy uwiecznią swoje miny podczas wygranej!

logo

Fundacja Elektrokardiologia Ochojec

http://www.elektrokardiologia.org.pl/

Katowice Logo pion kolor

Urząd Miasta Katowice

https://www.katowice.eu/urzad-miasta

Na stoisku Wydziału Kształtowania Środowiska można było dowiedzieć się wszystkiego o ochronie powietrza – otrzymać wszelkie informacje dotyczące udzielania dotacji celowej na zadania związane ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne oraz z zainstalowaniem odnawialnych źródeł energii.
A na dzieci czekało wiele zabaw i konkursów z nagrodami. Sprawdzano między innymi czy dzieci wiedzą, jak prawidłowo segregować odpady i do których pojemników należy je wrzucać, a jeśli coś sprawi Nam kłopot to Eko Łobuziaki na pewno pomogą i rozwiążą „śmieciowy” problem.

bgzbnpparibas-logo

BGŻ BNP Paribas

www.bgzbnpparibas.pl

Pamiętacie wiewiórkę Baśkę ochoczo podjadającą orzechy? Tym razem kicała po terenie Pikniku, gotowa do wspólnych zdjęć i zabawy! Oprócz Baśki na stoisku BNP Paribas można było spotkać mima.

Komenda Wojewódzka Policji

http://bip.katowice.kwp.policja.gov.pl/

Podczas odwiedzania stoiska Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach najmłodsi  mogli dowiedzieć się jak wygląda praca policjanta, a także pobrać odciski palców w specjalnym mobilnym laboratorium. Dobrej zabawy i samopoczucia uczestników pilnował policyjny Sznupek, z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

0.500265001455903867logo

Państwowa Straż Pożarna

http://www.straz.gov.pl/

Panewnicka 201

Perfect Group Panewnicka 201

https://panewnicka201.pl/

 

Kontakt dla wystawców: Agnieszka Zięcina, Dyrektor ds. Public Relations, Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, tel. 609 643 017, 32 783 43 20, e-mail: a.ziecina@euro-centrum.com.pl.

FOTORELACJA:


Youtube_logo-4

POPRZEDNIE EDYCJE PIKNIKU:

2016 ROK:

2015 ROK:

2014 ROK:

2013 ROK:

 

Media Społecznościowe

O FORUM

Celem Forum Nowej Gospodarki jest zbudowanie trwałej platformy współpracy w trójkącie biznes - nauka - administracja, wspierającej rozwój „nowej gospodarki” w Polsce.

Więcej